Proje Yürütücüsü

Dr. Ayşe Güzin Altunbay

Çalışma Alanları
  • Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi
  • Psikodinamik Psikoterapi ve Grup Terapisi
  • Toplumsal Bilinçdışı ve Kimlik
  • Toplumsal ve Bireysel Ergenlik Süreçleri

1978 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimlerine sırasıyla Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş’ta devam etti. 1996 yılında, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde başladığı tıp fakültesi eğitimini, 2003 yılında Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladı. Psikiyatri alanında devam ettiği PhD eğitiminde, transkültürel psikiyatri ve göçmen hastalarda psikosomatik ağrı bozukluğu konularına yoğunlaştı. Eş zamanlı olarak devam ettiği, Viyana Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesindeki doktora programında, postkolonial feminist teoriler ve göç teorileri üzerinde çalıştı. 2006 yılında, Prof. Dr. Vamık Volkan’ın misafir öğretim görevlisi olarak Viyana’da verdiği ‘Büyükgrup Psikolojisi’ dersinde Ağaç Modeli ile tanışması, ondan sonraki kariyeri için belirleyici oldu.  Avusturya Grup Terapisi ve Grup Dinamiği Çalışma Grubunda psikoterapik Propedötik eğitimini tamamladı.

Ayrıca Tıbbi Etnoloji ve Siyasal Bilimler Bölümlerinde lisans dersleri verdi. 2009 yılında, çok yönlü akademik faaliyetleri nedeniyle Avusturya Devleti tarafından çifte vatandaşlık hakkı tanınmasının ardından, 2010 yılında Bremen’de başlayabildiği Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi ve Psikoterapisi uzmanlık eğitimini, 2018 yılında Hamburg Eppendorf Üniversite Kliniğinde tamamladı. Psikodinamik Çocuk- ve Ergen-Psikoterapisi Eğitimini Peter-Riedesser-Enstitüsünde tamamladı. Hamburg’da ayrıca Michael-Balint-Enstitüsü’nde psikodinamik grup-terapileri eğitimleri aldı.

2019 yılında TÜBİTAK’ın tersine beyin göçünü teşvik etmek amacıyla açtığı 2232 çağrısına, 2006 yılından itibaren kariyerini ileride onu uygulayabilmek üzere şekillendirdiği, Vamık Volkan’ın Ağaç Modelinin toplumsal gerilimler ve polarizasyonlara uygulanması konusundaki 3-ülkeli sosyal psikiyatri projesi ile yaptığı başvurusu kabul edildi. 19 sene sonra döndüğü Ankara’da, Lokman Hekim Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yürüttüğü Ağaç Modeli projesini, proje ekibi ile birlikte pandemi şartlarına adapte ederken, Kıyı Buluşmaları adı altında yeniden organize etti.

Evli, 3 çocuk ve 2 kedi annesi.