Kitap Kulübü

Kitap Değerlendirme Toplantıları III

Sömürgeci Fantaziler – Medya Yeğenoğlu (Giriş: Zeyneb Akdoğan)

Meyda Yeğenoğlu’nun Sömürgeci Fantaziler kitabı Avrupa’da kadın çalışmaları alanında akademik anlamda başyapıt olarak gösterilen bir eser. Orijinalini İngilizce yazdığı kitabının Türkçe tercümesinde Yeğenoğlu (2003) çıkış noktasını şu şekilde tanımlıyor:”Beni bu kitabı yazmaya iten nedenlerden biri, cinsel fark sorusunu, kolonyal –sömürgeci- söylem analizinin bir alt-alanına hapsetmeden cinsel ve kültürel farkın oryantalist söylemdeki özgün eklemlenme biçimini incelemek.

Eğer oryantalizmi kuran karmaşık anlamlandırma sistemlerini çözebilmek istiyorsak, o zaman ötekiliğin söylemsel kuruluşunun aynı anda nasıl hem cinsel hem de kültürel farklılaşma biçimleri aracılığıyla gerçekleştiğini anlamamız gerekir.” (Sömürgeci Fantaziler, Metis, s. 9)

Doğulu Nesne karşısında Batılı Öznenin evrensel konumda kurulum süreçleri ile, Kadın Nesne karşısında Erkek Öznenin evrensel konumda kurulum süreçlerinin iç içe geçişinin izlerini birlikte sürmek isteyenleri, Kıyı Buluşmaları Ekibi olarak kitap değerlendirme toplantımıza bekleriz.

Toplantı 20 Mart Salı akşamı saat 20:00’de Zoom programı üzerinden gerçekleşecek ve Youtube üzerinden canlı yayınlanacaktır.

Toplantı Linki: https://us02web.zoom.us/j/2012022021…

Zoom Meeting-ID: 201 202 2021Passcode: cevrimici1

Kitap Değerlendirme Toplantıları II


Siyah Deri Beyaz Maskeler – Frantz Fanon (Giriş: Özgecan Eskiduman)

“Bir Çinhintli kendine özgü bir kültür keşfettiği için ayaklanmamıştır. ‘Yalnızca’ birçok bakımdan artık soluk alamadığı için ayaklanmıştır.” Frantz Fanon

METIS yayınları tarafından Türkçesi yayınlanan, İbrahim Frantz Fanon’un ”Siyah Deri Beyaz Maskeler” kitabının kapağında yer verilen Fanon’un bu cümlesi, günümüz toplumlarında devam eden ‘ötekilikler’ için hala geçerliliğini koruyor maalesef..

George Floyd’un öldürülmesiyle yeniden gündemimize giren ‘nefes alamıyorum’ ifadesi, dışlanmanın, ötekileştirilmenin, dayatılan kategorilerle tanımlanmanın olduğu her coğrafyada ve her zamanda, insanın özgürce varolma ihtiyacını betimleyen, çok başarılı bir metafor değil mi?

Her ayın son salı akşamı, saat 20:00’de yaptığımız aylık kitap değerlendirme toplantılarımızda şubat ayı kitabımız Franz Fanon’un Siyah Deri Beyaz Maskeler kitabı. 

Yarın, yani 23 Şubat’ta saat 20:00’de Frantz Fanon’u ve ”Siyah Deri Beyaz Maskeler”i tartışmak üzere buluşuyoruz.

Görüşmek dileğiyle.. 

Katılım Linki: https://meet.google.com/mnd-kcye-ixu

KİTAP DEĞERLENDİRME TOPLANTILARI I

Yersiz Yurtsuz – Edward W. Said (Sunum: Ziya Dinçsoy)

20.yüzyılın önde gelen sosyal bilimcilerinden Edward W. Said’in otobiyografisi olan Yersiz Yurtsuz / Out of Place kitabını değerlendirmek üzere buluşuyoruz. Said, Filistin ve Mısır’da geçen çocukluğundan başlamak üzere, yetiştiği toplumsal çevreyi, bunun kimlik, aidiyet ve düşünceleri üzerine etkilerini, farklı coğrafi yaşam alanlarındaki yaşanmışlıklarını, kendine has ve çarpıcı üslubuyla anlatıyor. Bu anlatının içerisinde çocukluğun etkileri belirgin bir biçimde öne çıkıyor. 1940’ların dünyasından 2000’lere doğru ilerleyen anlatısı, kişisel tarihin içinde genel tarihin izlerini de barındırıyor. Bu izler, çocukluk, göç, dil ve kimlik gibi odaklardır.
Anılar üzerinden genel bir düşünce dünyasının da izlerini süreceğimiz toplantımız Teams programı üzerinden olacaktır ve ilgili herkesin katılımına açıktır.

Katılım linki: https://lnkd.in/dBCKwYW

Bir Cevap Yazın